Last Update June 4, 2016

 

This form does not yet contain any fields.

    General Discussion > Weekend of Racing

    Here are some of our local racers results from Amsoil Speedway (formerly Superior Speedway).

    -----------------------------------------------------------------------------------------
    Wissota Super Stock Heat 2 (10 Laps)

    1. Nick Oreskovich ( Mason ) (1st Heat win of 2012)
    2. Donnie Lofdahl ( Proctor )
    3. Shawn Rivord ( South Range )
    4. Andy Grymala ( Superior )
    5. Shawn Polonoski ( Thunder Bay )
    6. Al Rapp ( Saginaw )
    7. Keith Kern ( Superior )
    8. Dan Tocheri ( Thunder Bay )
    DNF Ashley Smith ( South Range )

    Wissota Super Stock Feature (20 Laps)

    1. Dave Flynn ( Superior ) (1st Feature win of 2012)
    2. Scott Lawrence ( Superior )
    3. Willie Johnson Jr. ( Superior )
    4. Andy Grymala ( Superior )
    5. Donnie Lofdahl ( Proctor )
    6. Trevor Wilson ( Superior )
    7. Shawn Rivord ( South Range )
    8. Al Rapp ( Saginaw )
    9. Keith Kern ( Superior )
    10. Patrick Heikkinen ( Eveleth )
    11. Shawn Polonoski ( Thunder Bay )
    12. Nick Oreskovich ( Mason )
    13. Matt Madsen ( Superior )
    DNF Joe Olson ( Superior )
    DNF Dan Tocheri ( Thunder Bay )
    DNF Ronnie Malecki ( Superior )
    DNF Mike Bellefeuille ( Duluth )
    DNF Ashley Smith ( South Range )

    Wissota Midwest Modifieds (21 Cars)

    Wissota Midwest Modified Heat 1 (8 Laps)

    1. Dan Kingsley ( Superior ) (1st Heat win of 2012)
    2. Loren Inman ( Proctor )
    3. Cody Wolkowski ( Thunder Bay )
    4. Cody Carlson ( Superior )
    5. Tyler Luger ( Iron River )
    DNF Jeff Pohjonen ( Duluth )
    DNF Johnny Hentges ( Jordan )

    Wissota Midwest Modified Heat 2 (8 Laps)

    1. Rob Weber ( Ashland ) (1st Heat win of 2012)
    2. George Dalbeck ( Ironwood )
    3. Don Craig ( Thunder Bay )
    4. Willie Thompson ( Hibbing )
    5. Dan Larsen ( Hermantown )
    6. Neil Balduc ( Bessemer )
    DNF David Simpson ( Thunder Bay )

    Wissota Midwest Modified Heat 3 (8 Laps)

    1. Deven VanHouse ( Silver Bay ) (1st Heat win of 2012)
    2. Rick Przbylski ( Ashland )
    3. Lance Solem ( Duluth )
    4. Chris Bretting ( Washburn )
    5. Brian Youderin ( Superior )
    DNS Norm Anderson Jr. ( Duluth )
    DQ Mack Estey ( Kelly Lake )

    Wissota Midwest Modified Feature (15 Laps)

    1. Deven Van House ( Silver Bay ) (1st Feature Win of 2012)
    2. Rob Weber ( Ashland )
    3. Cody Wolcowski ( Thunder Bay )
    4. Loren Inman ( Proctor )
    5. Willy Thompson ( Hibbing )
    6. George Dalbeck ( Ironwood )
    7. Cody Carlson ( Superior )
    8. Dan Kingsley ( Superior )
    9. Neil Balduc ( Bessemer )
    10. Dan Larsen ( Hermantown )
    11. Tyler Luger ( Iron River )
    12. Norm Anderson Jr. ( Duluth )
    13. Chris Bretting ( Washburn )
    14. Don Craig ( Thunder Bay )
    DNF Lance Solem ( Duluth )
    DNF Rick Przybylski ( Ashland )
    DNF Mack Estey ( Kelly Lake )
    DNF Johnny Hentges ( Jordan )
    DNF David Simpson ( Thunder Bay )
    DNF Jeff Pohjonen ( Duluth )
    DNF Brian Youderin ( Superior )
    -----------------------------------------------------------------------------------------

    See all the results at http://blackwoodssports.com/?p=6603

    May 23, 2012 | Registered CommenterCam Arnold